Web portal Pošta Srpske

Preduzeće za Poštanski saobraćaj Republike Srpske a.d. Banja Luka

200 година прве жељезничке пруге

Назив издања: 200 година прве жељезничке пруге
Датум издања: 20.03.2025.
Аутор: Тања Курузовић
Врста издања: пригодно
Техника штампања: вишебојни офсет
Шалтерски табак: 8+1
Папир: муфлеп 100г
Штампарија: Блицдрук, Сарајево

ТАБАК   ЖИГ

Мотив: Локомотива “Locomotion No.1“
Каталошки број: 992
Зупчање: 13 3/4
Номинална вриједност: 1,95 КМ
Тираж: 8 000

Један од најреволуционарнијих проналазака у досадашњој историји човјечанства био је парна машина. Први комерцијални уређај на парни погон – пумпу за воду – конструисао је још 1698. године енглески проналазач Томас Сејвери. Успјешни експерименти Енглеза Томаса Њукомена, Нијемца Јакоба Лојполда и (нарочито) Шкота Џејмса Вата током 18. вијека довели су до конструкције локомотиве – снажне парне машине, која је по гвозденим шинама вукла вагоне са путницима и теретом.

Прву успјешну парну локомотиву на свијету начинили су енглески инжењери Џорџ и Роберт Стивенсон. Оригинално названа „Активна“ (Active), а нешто касније преименована у „Локомоушн 1“ (Locomotion No. 1), ова машина је 27. септембра 1825. године била на челу првог путничког воза у историји, који је саобраћао између Стоктона и Дарлингтона, у сјевероисточној Енглеској. Поменуту композицију чинили су путничка „кочија“ названа „Експеримент“ (Experiment), са 18 сједишта, и 21 теретни вагон за превоз угља, у које се смјестило око 300 људи са купљеним картама и непознат број њих без карти, док је локомотиву возио лично Џорџ Стивенсон. Путовање између поменута два мјеста, удаљена непуних 14 километара, трајало је готово два сата, од чега је композиција дужине 122 метра и тежине 80 метричких тона била у покрету око 55 минута, док је остатак времена утрошен на два стајања због кварова: најприје, када је на једном вагону отпао точак, а потом када се на локомотиви покварио вентил на пумпи за воду. И поред великог кашњења, 10.000 људи одушевљено је дочекало први путнички воз у Дарлингтону. „Локомоушн 1“ је вукао путничке и теретне возове на прузи Стоктон-Дарлингтон непуне три године, до 1. јула 1828. године, када му је у станици Ајклиф Лејн експлодирао котао, усмртивши машиновођу.

Роберт Стивенсон је у јесен 1829. године конструисао чувену локомотиву „Ракета“ (Rocket), која је била (технички) значајно унапријеђена верзија његове претходне парне машине и која је од октобра сљедеће године вукла композиције између Ливерпула и Манчестера, првом јавном жељезничком пругом са искључиво парном вучом.

Аутор: Тања Курузовић

Издавач: Поште Српске ад Бањалука

 

Иди на врх
X
CIR