Web portal Pošta Srpske

Preduzeće za Poštanski saobraćaj Republike Srpske a.d. Banja Luka

Заштита природе 2024

Назив издања: Заштита природе
Датум издања: 27.09.2024.
Аутор: Тања Курузовић
Врста издања: пригодно
Техника штампања: вишебојни офсет
Шалтерски табак: 4х2
Папир: муфлеп 100г
Штампарија: Блицдрук, Сарајево

ТАБАК   ЖИГ

 

 Мотив: Парк природе Орјен
Каталошки број: 976
Зупчање: 13 3/4
Номинална вриједност: 1,10 КМ
Тираж: 8 000

 

Мотив: Парк природе Орјен
Каталошки број: 977
Зупчање: 13 3/4
Номинална вриједност: 1,10 КМ
Тираж: 8 00
0

Парк природе „Орјен“ налази се на крајњем југу Републике Српске и Босне и Херцеговине, на територији града Требиње. Површина парка износи 16 716 ha, што га чини највећим заштићеним подручјем у Републицу Српској. Распон надморских висина се креће од 290 m, односно од Требињског језера до Велике Јастребице, који је највиши врх Орјена у Републици Српској (1865 m). Иначе, највиши врх масива Орјена је Зубачки кабао (1894 m) и налази се у Црној Гори.

Заштићено подручје одликује се рељефом насталим радом различитих агенаса, од којих су најизраженији карстни и глацијални облици. Као један од најзначајнијих остатака леденог доба је леднички валов Добри до, настао радом глечера између гребена Велике Јастребице и Бугање греде. Специфичан географски положај и близина Јадранског мора условила је велику количину падавина, што је један од разлога да се процес глацијализације на Орјену одвијао већ од 1300 m надморске висине. Данашњи рељеф је доминантно под утицајем карстификације, што се огледа у бројним површинским и подземних облицима, попут шкрапа, камених пустиња и спелеолошких објеката, од којих су заступљенији објекти вертикалног, јамског типа.

На подручју Орјена регистровано је укупно 262 врстa гљива. Списак флоре овог подручја броји 1088 таксона од чега је 156 таксона  ендемично. Шуме мунике представљају један од најпознатијих атрибута планине и заштитни знак цијелог парка природе. Оне су ендемске и реликтне састојине врсте дрвета која представља субендем јужних Апенина и југоисточних Динарида. Такођер, посебна вриједност парка представљају илирске букове шуме, најјужније букове шуме Републике Српске.

У заштићеном подручју регистровано је 87 врста птица, 17  врста риба, те 7 врста водоземаца, 10 врста гмизаваца и 14 врста сисара. Истиче се присуство значајних врстa великих звијери, медвједа и вука.

Иди на врх
X
CIR