Web portal Pošta Srpske

Preduzeće za Poštanski saobraćaj Republike Srpske a.d. Banja Luka

Манастир Рмањ

Назив издања: Манастир Рмањ
Датум издања: 09.09.2024.
Аутор: Тања Курузовић
Врста издања: пригодно
Техника штампања: вишебојни офсет
Шалтерски табак: 9
Папир: муфлеп 100г
Штампарија: Блицдрук, Сарајево

ТАБАК   ЖИГ

Мотив: Манастир Рмањ
Каталошки број: 973
Зупчање: 13 3/4
Номинална вриједност: 1,10 КМ
Тираж: 5 00
0

 

Манастир Рмањ

Скривен од погледа, међу каменим литицама и мирисним боровима, прије шест вијекова уздигао се Манастир Рмањ – чувар душе српског народа и свједок вјековне борбе за вјеру и слободу. У својим зидинама, манастир Рмањ смјешта и тајанствене приче прошлости, испреплетене сузама и молитвама, али и са храброшћу и надом. Посвећен св. Николају Мирликијском, подигнут је 1443.године и приписује се као задужбина Катарине Бранковић – кћери Ђурђа Бранковића и супрузи Урлиха II Цељског.

О духовној  важности манастира свједочи и то што се од 1566. сједиште Дабробосанске епископије (митрополије) налазило у Рмњу и то више од једног вијека. На прелазу из XVI у XVII вијек манастир Рмањ је бројао и до стотину монаха, о чему постоје поуздана историјска свједочанства. Најзначајнији митрополит који је столовао у Рмњу јесте митрополит Теодор , који је основано богословију у манастиру Крка 1615. године. Сједиште дабробосанских митрополита Рмањ је био дугих 110 година. У манастиру је радила и иконописна школа, а у њему су преписиване свештене и богослужбене књиге.

Бурна историја овог поднебља, тромеђа Лике, Кордуна и Баније,  није поштедјела ни ову богомољу. Рмањ је више пута разаран и паљен, махом током ратних сукоба. Под зидинама ове светиње се и данас осјећа присуство предака и бремените историје. Народ Крајине борио се и војевао за истину и правду,  слободу и мир, што је хришћанска и људска дужност, а чему свједочи овај манастир који чува од заборава историју и културу српског народа.

Аутор: Тања Курузовић

Издавач: Поште Српске а.д. Бањалука

Иди на врх
X
CIR